O nas

 

Chcemy opowiedzieć o naszym Ośrodku i o naszym zespole. Jesteśmy przekonani,  że tym samym odpowiemy na padające co jakiś czas  pytania: „co to za Rasztów”?, „skąd ten Rasztów”?

Ośrodek Psychoterapii powstał w 1963 roku we wsi Rasztów koło Radzymina, ok.30 kilometrów od Warszawy. Był pomysłem dr Jana Malewskiego, naszego Nauczyciela, Kolegi i Przyjaciela. Możemy powiedzieć, że był pionierską placówką zajmującą się psychoterapią pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe. Jako pierwszy po wojnie wprowadził w polskiej psychiatrii podejście psychoanalityczne do leczenia zaburzeń emocjonalnych.

Jak wyglądało to miejsce i otoczenie w której ta pionierska terapeutyczna praca rozpoczynała się 53 lata temu? Murowany parterowy pawilon (jak się coś psuło nazywaliśmy go nie pawilonem lecz barakiem), w środku dość ciasno, sześć 4-o osobowych pokoi,  łazienki, pokój terapeuty, mały pokoik kierowniczki administracyjnej, sala terapeutyczna połączona ze stołówką i kuchnia. Na zewnątrz kawałek pięknej łąki, rzeka, boisko do siatkówki i duży warzywny ogród gdzie pracowaliśmy razem z pacjentami.

 

Tak dojeżdżaliśmy do Ośrodka, 8km od stacji kolejowej

 

Otocznie wokół Rasztowa było piękne i zielone. To „nasza’’ rzeka i łąka